Místní poplatek povolení vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města

Místní poplatek povolení vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města.

Povinnost hradit poplatek za povolení vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města je stanovena Obecně závaznou vyhláškou č. 02/21 o místních poplatcích.

Předmětem poplatku je vydání povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města (dále jen „vybrané místo“). Toto vybrané místo je vymezeno dopravními značkami IP 27a, IP 27b - Pěší zóna, Konec pěší zóny.

Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, které bylo vydáno povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraného místa.

Povolení k vjezdu vydává odbor dopravy a služeb magistrátu před vjezdem do vybraného místa, a to prostřednictvím pověřeného pracovníka magistrátu nebo instalovaného technického zařízení. Povolení k vjezdu, zpoplatňované paušální sazbou podle článku 15, odstavce 2 obecně závazné vyhlášky Statutárního města Kladna č. 02/21, se vydává na odboru dopravy a služeb magistrátu.

Poplatník je povinen uvést při žádosti základní identifikační údaje. Žádost o povolení na dobu nejvýše 1 dne je možno podat ústně nebo navolením („natypováním“) na instalovaném technickém zařízení.

Kontaktovat odbor dopravy a služeb magistrátu a zažádat o povolení; poplatek bude vybrán poté odborem finančním magistrátu.

Odbor finanční, oddělení daní a poplatků
Kladno
přízemí, dveře číslo 005
tel. 312 604 359

Platbu je možné provést na pokladnách pracovišť magistrátu i v místních úřadovnách.

Úřední hodiny pracovišť Magistrátu města Kladna.

Průkaz totožnosti, povolení k vjezdu vydané odborem dopravy a služeb magistrátu.

Žádné formuláře se nevyplňují.

Sazba poplatku za povolení k vjezdu činí 20 Kč za každé motorové vozidlo a den.
Souhlasí-li s tím poplatník, bude poplatek za povolení k vjezdu v případě vydání povolení na dobu delší než 1 den stanoven paušální částkou ve výši 300 Kč za každé motorové vozidlo a každý kalendářní měsíc.

Poplatek z vjezdu lze uhradit:

1. v hotovosti při vjezdu do vybraných míst,
  2. poštovní poukázkou, která bude plátci poplatku vydána pracovníkem který správu poplatku vykonává v případě paušálního poplatku,
  3. převodem na účet Magistrátu města Kladna (informace o č. účtu a variabilním symbolu poskytne pracovník, který správu poplatku vykonává) v případě paušálního poplatku,
  4. v hotovosti v pokladnách Magistrátu města Kladna v případě paušálního poplatku (i zde je třeba znát variabilní symbol – tento poskytne pracovník, který správu poplatku vykonává).

Poplatek za povolení k vjezdu je splatný před vjezdem do vybraného místa. Je-li poplatek stanoven paušální částkou, je splatný před vydáním povolení. Poplatek se platí bez vydání platebního výměru.

Úřední hodiny pracovišť Magistrátu města Kladna.

Nejsou stanoveny.

Správa poplatku za užívání veřejného prostranství (vyměření, vymáhání atd.) se provádí podle zákona 280/2009 Sb. daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Poplatek je stanoven obecně závaznou vyhláškou Statutárního města Kladna č. 02/19 v souladu se zákonem 565/1990 Sb. o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Pokud není poplatek uhrazen včas a ve správné výši, je plátci zaslán platební výměr. Proti  tomuto rozhodnutí lze podat ve stanovené lhůtě odvolání.

Pokud není poplatek uhrazen včas nebo ve správné výši, může být zvýšen dle zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, až na trojnásobek.

Oddělení daní a poplatků odboru finančního MMK

Bc. Monika Věprovská

14. 1. 2022