Místní poplatek za užívání veřejného prostranství

Místní poplatek za užívání veřejného prostranství

Povinnost hradit poplatek za odpady je stanovena obecně závaznou vyhláškou Statutárního města Kladna č. 02/21 o místních poplatcích.

Předmětem poplatku za užívání veřejného prostranství je zvláštní užívání veřejného prostranství, kterým se rozumí:

a)  umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb.
b)  užívání veřejného prostranství pro provádění výkopových prací a umístění stavebních zařízení a materiálu,
c)  umístění reklamních zařízení,
d)  umístění zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí (např. houpačky, kolotoče, střelnice),
e)  vyhrazení trvalého parkovacího místa,
f)   užívání veřejného prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce,
g)  užívání veřejného prostranství pro potřeby tvorby filmových a televizních děl.

Plátcem poplatku za užívání veřejného prostranství je ten, kdo veřejné prostranství užívá.

Ten, kdo hodlá veřejné prostranství užívat je povinen před započetím užívání veřejného prostranství zažádat podle zvláštního zákona o povolení užívání veřejného prostranství (odbor životního prostředí) nebo o rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace (odbor dopravy a služeb). Dále je třeba splnit ohlašovací povinnost vůči správci poplatku, tj. oznámit začátek nebo konec užívání veřejného prostranství, dále rozsah a místo záboru nebo výkopu, případně další údaje potřebné ke správnému stanovení výše poplatku.

Oznámit skutečnosti dle bodu 6.

Odbor finanční, oddělení daní a poplatků
Kladno
přízemí, dveře číslo 005
tel. 312 604 365

Platbu je možné provést na pokladnách pracovišť magistrátu i v místních úřadovnách.

Úřední hodiny pracovišť Magistrátu města Kladna.

Průkaz totožnosti, povolení užívání veřejného prostranství nebo rozhodnutí o zvláštním užívání komunikací.

Žádné formuláře se nevyplňují.

Základní sazba poplatku činí za každý i započatý 1m2 užívaného prostranství a za každý i započatý den 10,00/5,00 Kč dle lokality není-li dále uvedeno jinak.

Poplatek za užívání veřejného prostranství pro prodejní zařízení s výjimkou výlučného prodeje ovoce, zeleniny, květin a sadby, činí za každý i započatý 1m2 a za každý i započatý den 100,00/80,00/50,00 Kč dle lokality.

Poplatek za užívání veřejného prostranství v případech, kdy je prodejní zařízení (tzv. „předsunutý prodej“) umístěno před stavbou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost, činí za každý i započatý 1m2  a za každý i započatý den 25,00/15,00 Kč dle lokality.

Poplatek za užívání veřejného prostranství při výlučném prodeji ovoce, zeleniny, květin a sadby, včetně jejich předsunutého prodeje, činí za každý i započatý 1m2 a za každý i započatý den 20,00/10,00 Kč dle lokality.

Poplatek za užívání veřejného prostranství v případech vykonávání hostinské činnosti před stavbou, v níž je provozovna, ve které poplatník provozuje svoji podnikatelskou činnost (tzv. „předzahrádky“), činí 750,- za měsíc.

Poplatek za užívání veřejného prostranství pro provádění výkopových prací a umístění stavebních zařízení a materiálu činí za každý i započatý 1m2 a za každý i započatý den 2 Kč.

Poplatek za užívání veřejného prostranství za umístění reklamních zařízení činí paušální poplatek Kč 500 Kč měsíc (v případě užívání veřejného prostranství déle než 1 měsíc).

Poplatek za užívání veřejného prostranství umístěním přenosného reklamního (informačního) zařízení (např. tzv. „áčko“ nebo „stojka“ a podobné) činí paušálně 250 Kč za každý i započatý 1m2 a za každý měsíc.

Poplatek za užívání veřejného prostranství umístěním zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí (např. houpačky, kolotoče, střelnice) činí za každý i započatý den:
a)  do 50 m2 350 Kč / 700 Kč dle lokality,
b)  do 100 m2 700 Kč / 1 400 Kč dle lokality,
c) za každých dalších i započatých 100 m2 užívaného veřejného prostranství 700 Kč / 1 400 Kč dle lokality.

Poplatek za užívání veřejného prostranství vyhrazením parkovacího místa činí za jedno místo pro motorové vozidlo a za každý i započatý kalendářní měsíc paušální částku 2 500 Kč / 1 000 Kč dle lokality.

Lokality jsou dány obecně závaznou vyhláškou Statutárního města Kladna č. 02/21 o místních poplatcích.

Poplatek za užívání veřejného prostranství lze uhradit:

1. převodem na účet Magistrátu města Kladna (informace o č. účtu a variabilním symbolu poskytne pracovník, který správu poplatku vykonává),
  2. v hotovosti v pokladnách Magistrátu města Kladna (i zde je třeba znát variabilní symbol – tento poskytne pracovník, který správu poplatku vykonává).

Úřední hodiny pracovišť Magistrátu města Kladna.

Nejsou stanoveny.

Správa poplatku za užívání veřejného prostranství (vyměření, vymáhání atd.) se provádí podle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Poplatek je stanoven v souladu se zákonem č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Pokud není poplatek uhrazen včas a ve správné výši, je plátci zaslán platební výměr. Proti  tomuto rozhodnutí lze podat ve stanovené lhůtě odvolání.

Pokud není poplatek uhrazen včas nebo ve správné výši, může být zvýšen dle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, až na trojnásobek.

Oddělení daní a poplatků odboru finančního MMK

Bc. Monika Věprovská

14. 1. 2022