Parkovací stání pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P

Dokumnety:

Podmínky pro povolení vyhrazeného parkovacího stání

Na zřízení parkovacího stání není právní nárok. Město, jako vlastník místních komunikací, zastoupené Odborem dopravy a služeb (dále jen „ODaS“) povoluje zřizování parkovacího stání rozhodnutím za splnění následujících podmínek

• Žadatelem o vyhrazení parkovacího stání je vždy fyzická osoba, se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P, u osob mladších 18 let zákonný zástupce této osoby či soudem ustanovený opatrovník, případně člen rodiny držitele, který má bydliště shodné s držitelem průkazu ZTP a ZTP/P.
  • Z důvodu dopravní situace se vyhrazená parkovací stání poskytují pouze v ojedinělých a odůvodněných případech žadatelům, splňujícím podmínky uvedené v příloze, a dětem do věku 18 let.
  • Žadatel musí mít bydliště v místě zřizovaného vyhrazeného parkovacího stání – v docházkové vzdálenosti do 300 m a nemá jinou možnost parkování v místě (např. garáž či jiné parkování na vlastním pozemku v docházkové vzdálenosti apod.). Více než jedno vyhrazené parkovací místo nelze zřídit.
  • Žadatel, ani jeho zákonný zástupce, či opatrovník nesmí mít neuhrazené závazky vůči Městu.
  • Vozidlo, pro něž se parkovací stání vyhrazuje, musí být ve vlastnictví žadatele /držitele nebo jeho zákonného zástupce.
  • Rozhodnutí se vydává na dobu určitou, maximálně na 24 měsíců.
  • Rozhodnutí ke zvláštnímu užívání místních komunikací vydává ODaS (silniční a správní úřad) na základě žádosti žadatele. Podkladem pro rozhodnutí je stanovisko Policie ČR DI – Kladno.
  • Vyhrazené parkovací stání lze vyhradit pouze na parkovištích, parkovacích zálivech nebo na jiném místě, kde odstavení vozidla není v rozporu s právními předpisy.
  • Zřízení vyhrazeného parkovacího stání může být povoleno pouze v případě, že celkový počet vyhrazených parkovacích míst na dané ulici pro osoby se zdravotním postižením nepřesáhne 10 % celkového počtu parkovacích stání. Do stanoveného limitu se započítávají již zřízená parkovací stání k okamžiku účinnosti těchto pravidel.
  • Žadatel vždy nechá na vlastní náklady oprávněnou firmou označit vyhrazenou část místní komunikace vodorovným značením V 10f (Vyhrazené parkoviště  pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo pohybově postiženou), osadit sloupek dopravní značkou IP 12 (Vyhrazené parkoviště) s označením symbolem O1 (Vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou) a dodatkovou tabulkou DZ E12 (text) s uvedením registrační značky vozidla dle stanovení dopravního značení, které vydá Odbor dopravy a služeb.
  • Dopravní značky umísťované na komunikaci musí být pouze v základní velikosti a stejného typu jako značky, které jsou na komunikaci trvale umístěny v souladu s příslušnými právními předpisy.
  • V případě poničení dopravní značky nebo poničení dopravního značení na vozovce je žadatel povinen tuto závadu odstranit neprodleně.
  • Na vyhrazeném parkovacím stání musí žadatel trvale parkovat.
  • Žadatel nesmí poskytnout vyhrazené parkovací stání jiným osobám ani využívat jej v rámci podnikatelských aktivit.
  • Žadatel je povinen nahlásit všechny změny, týkající se jeho osoby, či osoby pro kterou je místo vyhrazeno, údajů k vozidlu, případně další údaje ovlivňující podmínky povolení zřízení vyhrazeného parkovacího stání, a to nejdéle do 15 dnů od doby, kdy změna nastala. Pokud tak neučiní, bude s ním zahájeno správní řízení o zrušení vyhrazeného parkovacího stání.
  • Žadateli, který tato pravidla poruší, nebude nikdy povoleno zřídit vyhrazené parkovací stání.
  • V případě obecního zájmu si Magistrát města Kladna vyhrazuje právo na dočasné, případně úplné zrušení vyhrazeného parkovacího stání.

Náležitosti žádosti

K žádosti musí být předloženy tyto doklady:

• občanský průkaz žadatele, při zastupování pak plná moc k zastupování;
  • doklad prokazující, že žadatel má bydliště na území Města;
  • řidičský průkaz žadatele nebo osoby žijící s žadatelem ve společné domácnosti;
  • posudek o zdravotní způsobilosti k řízení vozidla (u osob starších 65 let);
  • průkaz ZTP nebo ZTP/P;
  • rozhodnutí o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením oprávněné osoby;
  • velký technický průkaz vozidla;
  • čestné prohlášení, že žadatel nemá možnost vozidlo odstavovat v garáži, ve dvoře, průjezdu, na svém pozemku apod. v blízkosti svého bydliště;
  • potvrzení o bezdlužnosti vůči Městu.

Postup pro vyřizování žádosti

Žádost o vyhrazení parkovacího místa, se podává na předepsaném formuláři. Tiskopis žádosti je k dispozici na stránkách města Kladna.

Žádost vyřizuje Odbor dopravy a služeb Magistrátu města Kladna.