Žádost o vydání souhlasu s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu

Žádost o vydání souhlasu s odnětím zemědělské půdy.

K odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro nezemědělské účely je třeba souhlas orgánu ochrany zemědělského půdního fondu. Zemědělský půdní fond tvoří pozemky, které jsou vedeny jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalý travní porost.

Souhlas k odnětí zemědělské půdy je závaznou součástí rozhodnutí, která budou ve věci vydána podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. (ve znění pozdějších právních předpisů).

Žádost o souhlas k odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu podává ten, v jehož zájmu má k odnětí dojít.

V žádosti uvede žadatel účel zamýšleného odnětí a zdůvodní, proč je navrhované řešení  z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu  a životního prostředí nejvýhodnější.

Žadatel o vydání souhlasu s odnětím půdy pro nezemědělské účely podá svoji žádost písemně a  v souladu s § 9 odst. 6 zákona č. 334/92 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu (ve znění pozdějších právních předpisů) k ní připojí :

1. Údaje katastru nemovitostí o pozemcích, jichž se navrhované odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu týká, s vyznačením vlastnických, popřípadě uživatelských vztahů k dotčeným pozemkům, a dále výměry parcel nebo jejich částí a zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy, popřípadě doplněné orientačním zákresem parcel z dřívější pozemkové evidence.
  2. Vyjádření vlastníka zemědělské půdy, jejíž odnětí ze zemědělského půdního fondu se navrhuje, nebo jiné osoby, která je oprávněna tuto zemědělskou půdu užívat, nejedná-li se o žadatele, k navrhovanému odnětí.
  3. Výpočet odvodů za odnětí půdy včetně postupu výpočtu podle přílohy k zákonu o ochraně ZPF a včetně vstupních údajů použitých pro výpočet, nejde-li o odnětí, při kterém se odvody nestanoví.
  4. Plán rekultivace, má-li být půda po ukončení účelu odnětí vrácena do zemědělského půdního fondu nebo rekultivována zalesněním či zřízením vodní plochy.
  5. Předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití.
  6. Vyhodnocení a návrh alternativ podle § 7 odst. 1 a 2.
  7. Výsledky pedologického průzkumu.
  8. Údaje o odvodnění a závlahách.
  9. Údaje o protierozních opatřeních.
  10. Zákres hranic BPEJ s vyznačením tříd ochrany.
  11. Informaci, v jakém následném řízení podle zvláštního právního předpisu má být souhlas s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu podkladem.
  12. Vyjádření stavebního úřadu, zda zamýšlená stavba je v souladu s platným územním plánem obce.

Magistrát města Kladna, nám. Starosty Pavla 44, Kladno.

Odbor životního prostředí
272 52  Kladno
budova D, přízemí č.dv. 018, I.Hyková
telefon – 312604373

Úřední hodiny:
pondělí       8.00 hod. – 18.00 hod.
středa        8.00 hod. – 18.00 hod.
čtvrtek       8.00 hod. – 15.00 hod.

Vyplněnou a podepsanou žádost doloženou předepsanými doklady.

Žádost o vydání souhlasu s odnětím půdy pro nezemědělské účely je k dispozici na odboru životního prostředí Magistrátu města Kladna, nám. Starosty Pavla 44, Kladno a oficiálních stránkách Města Kladna – http://www.mestokladno.cz/.

Za vydání souhlasu s trvalým odnětím zemědělské půdy se správní poplatek nevybírá. Odnětí zemědělské půdy v některých případech podléhá povinnosti platby odvodů. O výši odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu rozhodne orgán ochrany zemědělského půdního fondu v návaznosti na pravomocné rozhodnutí vydané podle zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (ve znění pozdějších právních předpisů) v samostatném správním řízení.

Souhlas, případně nesouhlas, s trvalým odnětím zemědělské půdy bude vydán do 30 dnů  od předložení všech dokladů, potřebných pro jeho vydání.

V případě, že navrhované odnětí zemědělské půdy bude přesahovat výměru 1 ha, bude v této lhůtě žádost postoupena Krajskému úřadu Středočeského kraje.

• č. 334/1992 Sb., Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu (ve znění pozdějších právních předpisů).
  • č.13/1994 Sb., Vyhláška Ministerstva životního prostředí, kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu.

Souhlas, případně nesouhlas, s odnětím zemědělské půdy není v souladu s § 21 zákona č. 334/92 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu (ve znění pozdějších právních předpisů) rozhodnutím dle předpisů o správním řízení a nelze se proti němu odvolat.

V případě porušení zákona č. 334/92 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu (ve znění pozdějších právních předpisů) lze právnickým osobám, jakož i fyzickým osobám oprávněným k podnikání uložit pokutu až do výše pětisetnásobku minimální mzdy stanovené zvláštním předpisem, u fyzických osob do výše 5.000,-- Kč.

Hyková Irena

7.2.2007